Wśród różnych kategoryzacji hoteli jedną z bardziej istotnych jest podział tych obiektów z uwagi na pełnione przez nie funkcje i lokalizację, która jest z tym związana. W związku z tym wyróżniamy hotele:
– miejskie (biznesowe) – służące przede wszystkim osobom podróżującym w celach służbowych, które zatrzymują się tam najczęściej na krótko. W nich również przygotowuje się konferencje pracownicze i naukowe, a więc muszą być wyposażone w sale z nowoczesnymi urządzeniami multimedialnymi i nagłośnieniem.
– tranzytowe – które znajdują się przy głównych drogach tranzytowych, lotniskach lub dworcach kolejowych i służą głównie turystom zmotoryzowanym, a więc konieczne jest przy nich duże zaplecze parkingowe, myjnie oraz stacje obsługi pojazdów.
– wypoczynkowe – znajdujące się w pobliżu miejsc o wysokich walorach turystycznych i krajobrazowych, które są odwiedzane przede wszystkim przez urlopowiczów wypoczywających od kilku dni do kilku tygodni. Przy takich obiektach niezbędne jest dobrze rozbudowane zaplecze gastronomiczne oraz urządzenia służące rozrywce i rekreacji.
– butikowe – które wyróżnia wysoki standard, często nieszablonowa lokalizacja, a jednocześnie kameralność oraz indywidualne podejście do każdego z gości.
– kongresowe – czyli bardzo duże placówki zlokalizowane w aglomeracjach miejskich i pozwalające na organizację konferencji. Wyróżnia je rozbudowane zaplecze sportowo-rekreacyjne oraz zlokalizowane w pobliżu obiekty gastronomiczne i rozrywkowe.
– uzdrowiskowe – położone w miejscowościach o wysokich walorach środowiska naturalnego oraz wyróżniających się leczniczym mikroklimatem.
– hotele kasyna – jak sama nazwa wskazuje, na ich terenie znajdują się salony gier hazardowych.
– hotele apartamentowe – łączące cechy tradycyjnego hotelu i jednocześnie budynku z wynajmowanymi mieszkaniami. Znajdują się w nich umeblowane jednostki mieszkalne o dużej powierzchni wraz z urządzeniami do gotowania, a więc zaplecze gastronomiczne w pobliżu nie musi być rozbudowane.